GOKSiP Jordanw
Naprawa
Home Wydarzenia

Życzenia wielkanocne

zyczenia

Więcej…

 

Gminny Konkurs Recytatorski

Szkół Podstawowych i Klas Gimnazjalnych w Łętowni

29027878 1361228454022452 2272755332784586752 o

Więcej…

 

Grupa kolędnicza: III miejsce w Bukowinie

IMG 0450

Więcej…

 

DOŻYNKI POWIATOWE W ŁĘTOWNI

Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych była Gmina Jordanów. Uroczystości dożynkowe odbyły się w niedzielę 10 września br. w Łętowni, a ich organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Urząd Gminy w Jordanowie oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Barwny korowód dożynkowy, złożony z pocztów sztandarowych, delegacji wieńcowych, starostów, licznie przybyłych gości i mieszkańców Łętowni, poprowadziła do kościoła orkiestra OSP z Łętowni. Uroczystą Mszę św. odprawił ks. Stefan Stypuła – proboszcz parafii w Łętowni, podczas której dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych. O uroczystą oprawę uroczystości zadbał chór „Vox Altisono” z Osielca i orkiestra z Łętowni. Po mszy korowód powrócił na plac przyszkolny, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze dożynek: Starosta Suski Józef Bałos i Wójt Gminy Jordanów Stanisław Pudo. Tradycyjne bochenki chleba na ręce gospodarzy przekazali starostowie dożynek: Ewa Kołodziejczyk i Stanisław Jabcoń. Następnie wspólnie ze Starostą i Wójtem podzielili dożynkowe chleby i rozdzielili wśród uczestników uroczystości.

Jednym z najważniejszych punktów święta chleba był Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego. Wzięło w nim udział dwanaście grup wieńcowych. Wykonane przez nie wieńce, a także prezentacje sceniczne (ośpiewanie wieńców) oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Dorota Majerczyk – etnolog, folklorysta, Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka- adiunkt muzealny oraz Andrzej Peć – regionalista.

W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężyło KGW z Naprawy. Drugie miejsce ex aequo zdobyły: KGW z Łętowni i KGW z Grzechyni, a trzecie miejsce przypadło w udziale KGW z Zawoi i Stowarzyszeniu „Nasza Skawica”. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano KGW „Siedlisko” ze Stryszawy.

W kategorii wieńców współczesnych pierwsze miejsce zdobyło KGW z Białki, drugie – KGW z Bystrej Podhalańskiej, a trzecie – KGW z Zachełmnej. Wszystkie koła gospodyń otrzymały z rąk Starosty, Wójta i Przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego Ryszarda Hadki pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Oprócz gospodyń biorących udział w konkursie wieńca, na dożynkowej scenie zaprezentowały się koła gospodyń z Osielca, Toporzyska, Wysokiej i Jordanowa Śląskiego.

Podczas dożynek zostały wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je rolnicy z gminy Jordanów: Wiesław Brzana z Osielca, Wiesław Tomczyk z Wysokiej, Kazimierz Medes z Naprawy i Tadeusz Hanusiak z Łętowni.Dekoracji dokonali Starosta Józef Bałos i Wójt Gminy Stanisław Pudo.

Przyznano również nagrody rzeczowe dla wyróżniających się rolników z powiatu suskiego. Otrzymali je: Paweł Sajmbor z Jordanowa, Czesław Kudzia z Zawoi, Małgorzata Brzezicka-Radwan z Kojszówki, Stanisław Trzop z Sidziny, Aneta Pszczółka z Tarnawy Górnej, Dorota Rusin ze Stryszawy, Wojciech Mruc z Bieńkówki, Jan Grubarek z Łętowni i Zbigniew Gościej z Łętowni. Dyplomy i nagrody wręczyli: Starosta, Wójt i Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki.

Nagrody odebrali też laureaci gminnego konkursu „Na najpiękniejszy ogród przydomowy i obejście w gospodarstwie rolnym”. W kategorii „najpiękniejszy ogród przydomowy” pierwsze miejsce zdobyli Monika i Przemysław Paszt z Łętowni, drugie miejsce - Małgorzata Pranica z Naprawy, a trzecie – Maria Mirek z Naprawy. W kategorii „obejście w gospodarstwie rolnym” zwyciężyła Małgorzata Zięba z Łętowni, a drugie miejsce przypadło w udziale Ewie Pisarek z Łętowni. Nagrody wręczył Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy Adam Kawula.

Nagrody laureatom powiatowego konkursu „Na najpiękniejszy ogród przydomowy i obejście w gospodarstwie rolnym” wręczył Starosta Józef Bałos, Wicestarosta Zbigniew Hutniczak, Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Hadka i Naczelnik Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego Paweł Dyrcz.

Dożynki Powiatowe były też okazją do podsumowania przypadającego w tym roku 25-lecia istnienia Gminy Jordanów. Przewodniczący Rady Gminy Jordanów Adam Kawula przedstawił zebranym krótką historię gminy, a także dokonania władz na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat.

Z okazji jubileuszu Gminy Jordanów wójt partnerskiej gminy Jordanów Śląski Henryk Kuriata przekazał na ręce gospodarza jordanowskiej gminy list gratulacyjny i pamiątkową tablicę. Do gratulacji i życzeń dołączyły się także gospodynie z Jordanowa Śląskiego.

Ponadto Kapituła Honorowa Gminy Jordanów przyznała odznaki regionalne „Za zasługi dla Gminy Jordanów”, które otrzymali: Kazimierz Jopek, Wiesław Wróbel, Adam Miernik, Wiesław Burmistrz, Adam Pochopień, Małgorzata Oleksa, Stanisław Dudek, Agnieszka Mroszczak, ks. Dariusz Czapnik i Gabriela Korbel. Odznaki wręczył Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy.

Część oficjalną dożynek zakończyło symboliczne przekazanie wieńca przez Wójta Gminy Jordanów na ręce Wójta Gminy Budzów, która będzie gospodarzem przyszłorocznego powiatowego święta plonów.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się gospodynie z Osielca, Toporzyska, Wysokiej i Jordanowa Śląskiego, przedszkolaki i uczniowie z Łętowni, a także orkiestra OSP z Łętowni. Podczas Dożynek Powiatowych na scenie zaprezentował się Gminny Zespół Regionalny z Łętowni w tradycyjnych strojach kliszczackich. Stroje zostały uszyte w ramach projektu Nie szata zdobi człowieka?, którego autorem jest Stowarzyszenie Śleboda w Osielcu. Projekt współfinansowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, w ramach programu Mecenat Małopolski 2017.

Logo-Małopolska-H-rgb

 

Koncert zespołu ZBÓJE i festyn dożynkowy z zespołem „Zwarci” zakończył tegoroczne dożynki powiatowe.

W czasie dożynek Małopolska Izba Rolnicza zorganizowała „Piknik owczarski”, dzięki czemu przybyli na święto plonów mogli posmakować różnych dań z jagnięciny i zdobyć przepisy na ich przygotowanie. Nie zabrakło także stoisk twórców ludowych, Koła Gospodyń z Łętowni, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej z Łętowni, Stowarzyszenia LGD „Podbabiogórze”, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Małopolskiej Izby Rolniczej, Babiogórskiego Parku Narodowego, Zakładu Mleczarskiego z Nowego Targu, Stowarzyszenia „Śleboda” z Osielca, policji i Gminy Jordanów.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla współorganizatorów dożynek: Koła Gospodyń Wiejskich z Łętowni i Ochotniczej Straży Pożarnej z Łętowni oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w ich organizacji.

I tak dziękujemy: Urzędowi Gminy Jordanów, Starostwu Powiatowemu w Suchej Beskidzkiej, księdzu Stefanowi Stypule, księdzu Dariuszowi Czapnikowi, chórowi „Vox Altisono” z Osielca, komendantowi gminnemu OSP Bogusławowi Wróblowi, orkiestrze z Łętowni, dyrekcji Szkoły Podstawowej w Łętowni, pani sołtys i radzie sołeckiej z Łętowni, firmie DREWBUD z Łętowni, Bankowi Spółdzielczemu w Jordanowie, firmie SUŻYW, Piekarni Maria i Tadeusz Bierówka z Łętowni, Annie i Tadeuszowi Hanusiak, Rafałowi Książkowi oraz brygadzie remontowej Urzędu Gminy w Jordanowie i panu Janowi Bzowskiemu.

Więcej…

 

ZAPRASZAMY DO ŁĘTOWNI NA DOŻYNKI POWIATOWE

plakat dożynki 17

 

Zakoczenie pkolonii w towni

20170811 102611

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Subskrybuj newsletter
Toporzysko
Osielec

 

k1

                  

Gminny Orodek Kultury,Sportu i Promocji

w Jordanowie,  ul. Rynek2,  34-240 Jordanw

 tel. 18 26-93-522

 

            

k2

k3

k4

k5

 k6

 

GOKSiP Naprawa

GOKSiP Osielec

GOKSiP townia

GOKSiP Toporzysko

GOKSiP Wysoka

Naprawa 477
34-240 Jordanw

Tel. 18 26-72-165
Fax 18 26-72-165

 

 

Osielec 500
34-234 Osielec

tel. 18 27-73-500
Fax18 27-73-500

 

 

 

townia 343
34-242 townia

tel.  18 27-73-133
Fax 18 27-73-133

 

 

 Toporzysko 250
34-240 Jordanw

tel. 18 28-73-542
fax 18 28-73-542

 

 

Wysoka
34-240 Jordanw

tel. 18 26-72-835